Yorum yapılmamış

Kocaeli’de 17 Ağustos Depremi’nde hasar gören metruk binalar yıkılıyor

kocaeli’de-17-agustos-depremi’nde-hasar-goren-metruk-binalar-yikiliyor

Kocaeli’de, 17 Ağustos 1999 depreminde hasar görmüş ve terk edilmiş binaların yıkımına başlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, kent genelinde yıkılması gereken hasarlı 1502 bina olduğunu söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hasarlı metruk halde bulunan 193 binanın yıkımına başladı.

AFAD tarafından yayınlanan liste üzerinde çalışma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde hasar gören binalardan 193 adetinin metruk ve yıkılabilir durumda olduğunu belirledi.

Bu kapsamda Darıca ilçesinde, Yalı Mahallesi İstasyon Caddesi’nde bulunan 2 katlı binanın yıkımına başlandı.

Binaya, iş makinesini kullanarak ilk kepçeyi vuran Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, hasarlı binalar konusunda yapılan çalışmalara değindi.

Hasarlı metruk binaların yıkılması için çalışmalarını tamamladıklarını aktaran Büyükakın, “Kent genelinde 1502 adet yıkılması gereken binanın, bunların bir kısmı ağır hasarlı, bir kısmı orta hasarlı, bunların içinden 193 tanesi metruk vaziyette bulunuyor.” dedi.

Büyükakın, tüm kararlılıkla bu konunun üzerine gideceklerine işaret ederek, “Bu durumdaki binaların hızlı bir şekilde yıkılması ve bununla ilgili sürecin tamamlanması, Kocaeli’nin depreme en hazırlıklı il olması için var gücümüzle çalışacağız. Bunun için kaynaklarımızdan 50 milyonluk bütçe ayırdık. İnşallah Kocaeli depreme hazırlıklı illerden bir tanesi olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“DEPREM RİSKİ TAŞIYAN TÜM BİNALARI YIKMAK İSTİYORUZ”

Büyükakın, depreme karşı gerçekleştirdikleri hazırlık çalışmalarında kararlı olduklarını belirtti.

Depremde, insanları binaların öldürdüğünü vurgulayan Büyükakın, “Bu kentteki deprem riski taşıyan bütün binaları yıkmak istiyoruz. Biliyorsunuz depremler insanları öldürmüyor. Bizim de binalarla ilgili elimizden gelen tüm gayreti göstermemiz gerekiyor. Biz Kocaeli olarak hazırız. İnşallah bu çalışmaları hızla tamamlayacağız ve şehrimizin depreme hazır hale getireceğiz. Bugün başlatmış olduğumuz bu bina yıkımı da bunun en önemli göstergesidir.” ifadesini kullandı.

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık da metruk binaların vatandaşlar için hayatı tehlike taşıdığını kaydetti.

İlçe merkezindeki 31 tarihi binanın, Büyükşehir Belediyesi ve Bakanlığın desteğiyle restorasyonunu yapmayı planladıklarını bildiren Bıyık, Darıca’yı metruk binalardan kurtarmayı ve tarihi bir müze haline dönüştürmeyi arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

İZMİR DEPREMİNİN ŞİDDETİ KAMERADA

ev dışı tüketim gıda toptan gıda

Bu Haberleri Kaçırmayın

Benzer Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü