Yorum yapılmamış

Aralıklı oruç diyeti Covid-19 ile mücadelede katkı sağlayabilir

aralikli-oruc-diyeti-covid-19-ile-mucadelede-katki-saglayabilir

Yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı art arda gelen aşı haberlerine rağmen pandemi nedeniyle her geçen gün vaka ve ölü sayısı artmaya devam ediyor. Araştırmacılar, herhangi etkin bir aşının kullanılmaya başlanılmasına kadar insanların kendilerini virüse karşı nasıl koruyabileceğini değerlendirdi. Bunların en başında ise sağlıklı kilonun korunması gerekiyor, çünkü obezitenin Covid-19’un şiddetini artırdığı ve aşıları etkisiz hale getirebileceği biliniyor. İngiltere’de King’s College of London’dan epidemiyoloji profesörü Tim Spector, son zamanlarda popülaritesi artan aralıklı oruç diyetinin bağışıklık sistemini güçlendirirerek, Covid-19 karşı koruma sağlayabileceğini açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle vaka sayısı 56 milyonu aştı, ölü sayısı ise 1 milyon 400 bine yaklaştı. Pek çok ülke ikinci dalga ile mücadele ederken aşı çalışmalarında da sona yaklaşıldı. Pifizer/BioNTech ve Moderna’nın sırasıyla yüzde 95 ve yüzde 94,5 oranında koruma sağladığının duyurulması tüm dünyada büyük bir sevinçle karşılandı.

HASTALIĞA KARŞI KORUYUCU ÖNLEMLER HAYATİ ÖNEME SAHİP

Bununla birlikte, gelişmiş ülkelerde genel nüfusun aşılanmasnın gelecek yılın ortasını bulması bekleniyor. Bu nedenle hastalığa karşı koruyucu önlemlerin sürdürülmesi hala hayati bir önem taşıyor. Maske, mesafe ve hijyen bu önlemlerin olmazsa olmazları arasında yer alırken, uzmanlar düzenli olarak D vitamini takviyesi alınmasının, egzersiz yapmanın ve fazla kilolardan kurtulmanın hem genel sağlığa hem de corona virüse karşı direnci önemli ölçüde artıracağını ifade ediyor. 

OBEZİTE CORONA VİRÜS AŞILARININ ETKİSİNİ AZALTABİLİR

Öte yandan, daha önce SARS ve grip aşına ilişkin yapılan çalışmalarda, aşıların obezlerde yeterince etkili olmadığı görüldü. Bilim insanları bu yüzden, potansiyel yeni tip corona virüs aşısının fazla kilolu insanlara fayda etmemesi nedeniyle endişe ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre dünyada yaklaşık 650 milyon obezite hastası bulunuyor. ABD ve İngiltere, dünyadaki en yüksek obezite oranlarına sahip ülkeler olarak öne çıkıyor. ABD’ nüfusunun  yüzde 40’ından fazlası, İngiltere’de ise halkın yüzde 27’si obez.

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

⁠Bu kapsamda King’s College of London’dan epidemiyoloji profesörü Tim Spector, son zamanlarda popüler olan aralıklı oruç diyetinin kişilerin bağışıklığını güçlendirerek, uzun vadede etkili bir şekilde kilo verilebileceğini söyledi. Spector, “Pandemi esnasında sağlıklı beslenmek hem Covid-19 ile mücadele için hem de genel sağlık için büyük önem taşıyor. Aralıklı oruç diyeti kilo kaybında oldukça etkili, aynı zamanda uzun vadeli bir kilo kontrolü sağlıyor. Obezitenin Covid-19’a karşı direnci düşürdüğünü biliyoruz. Herhangi bir aşı bulunana kadar insanların sağlıklı kiloda kalmaya çalışması bu yüzden önemli” dedi.

Bununla birlikte Spector, bağışıklığı güçlendirmek ve kilo kontrolü sağlamak için meyve-sebze ağırlıklı ve az et tüketilen bir beslenme biçiminin uygulanması gerektiğini söyledi.

OBEZLERİN COVID-19’DAN ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 50 DAHA FAZLA

Obezitenin bağışıklık sistemine zarar verdiği, Covid-19’a karşı vücudun direncini düşürdüğü, kalp ve damar hastalıklarına neden olduğu bilim insanları tarafından daha önce pek çok kez kanıtlandı. ABD’de yapılan geniş kapsamlı bir çalışmada, vücut kitle endeksi (BMI) 30 ve üzerinde olan hastaların Covid-19 nedeniyle büyük bir risk altında olduğu ortaya konuldu. Çalışmada obeziteden muzdarip olan insanların Covid-19 nedeniyle ölüm riskinin normal kiloda olan insanlardan yüzde 48 oranında daha yüksek olduğu açıklandı.

YANLIŞ DİYET LİSTELERİNE DİKKAT!

ev dışı tüketim gıda toptan gıda

Bu Haberleri Kaçırmayın

Benzer Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü